Vypnout. Digitální minimalismus pro lepší život.

To, jak máme v současnosti v hyperpropojeném světě nastavený vztah s technologiemi, je dlouhodobě neudržitelné. Ačkoliv směřujeme do čím dál hlubší deprese, stále máme možnost tento stav věcí změnit. Abychom toho dosáhli, musíme se soutředit na to, jak z těchto technologií dostat co nejvíce jejich pozitiv a eliminovat negativní dopady. Potřebujeme filozofii, která akceptuje nové technologie, ale ne za cenu dehumanizace. 

Ztrácíte snadno kontrolu nad množstvím času, který trávíte online? Cítíte se pak provinile nebo deprimovaně? Pociťujete euforii, když jste připojení? Cítíte se být svou obrazovkou nepřekonatelně přitahováni? Jste sociálně izolovaní, náladoví a snadno se naštvete? Pociťujete z kliknutí na lajk stejné potěšení jako při konverzaci z očí do očí? Nemáte pocit, že v reálném životě prostě nepřichází tolik společenského uznání jako na Facebooku nebo Instagramu?

Pokud jste na tyto otázky odpověděli ano, pravděpodobně trpíte závislostí na technologiích. Není divu, technologické společnosti věnují mnoho energie a peněz tomu, aby vyvinuly algoritmy, které nás u jejich produktů udrží doslova přilepené. 

Nemusíte se na Facebook vyloženě plížit. Ale když je aplikace jednoduše dostupná na jedno kliknutí v telefonu ve vaší kapse, mírná behaviorální závislost způsobuje, že je opravdu těžké odolat tomu, abyste telefon kontrolovali znovu a znovu v průběhu dne.

Konec konců, je to naše rozhodnutí, nemáme žádnou povinnost trávit hodiny na aplikacích, které nám ve výsledku nepřináší nic hodnotného. Nicméně ve světě, kde musíme být často celý den online třeba i kvůli práci, může být složité si správnou work-life balance nastavit. 

Jay David Bolter říká, že v současnosti se kyberprostor neomezuje jen na „neprostor mysli“: notebooky, tablety a smartphony nyní propojují informace „vytržené z bank každého počítače“ s naší fyzickou polohou a kulturním životem. Digitální technologie jsou součástí rozsáhlé ekologie médií, která zahrnuje analogové i digitální, fyzické i virtuální. Cal Newport, profesor výpočetní techniky na Georgetownské univerzitě, říká, že lidi už unavuje pocit, že se stali otroky svých zařízení.

Digitální minimalismus občas označovaný také jako digitální úklid, je jedním ze způsobů, kterým můžeme transformovat náš vztah k technologiím tak, abychom minimalizovali jejich negativní dopad na náš život. Pozornost bychom podle jeho zásad měli věnovat především vědomému životu, v němž si budeme tvořit prostor především pro věci, na kterých nám skutečně záleží a eliminujeme ty, které nám nepřináší žádnou hodnotu. Můžeme začít třeba tím, že si dáme na jeden víkend od technologií úplné volno, abychom zjistili, jaký nám to přináší pocit. Pak můžeme zkusit takový postup třeba na celý týden, později i měsíc. Pro začátek a nastavení nového vztahu s technologiemi Cal Newport doporučuje 30 denní pauzu od libovolné technologie. Co tím myslí? Libovolná technologie je podle něj taková, kterou můžeme odložit stranou aniž bychom si způsobili větší problémy v osobním nebo profesním životě. Po této pauze ji můžeme zařadit zpátky do našeho života a zjistit, zda nám přináší nějaký užitek, nebo ne.

Během této pauzy možná znovuobjevíme „analogové“ aktivity, které nám poskytnou větší uspokojení – například čtení knih, mluvení s přáteli, pozorování přírody… Jak ale zmiňuje Newport, nejdůležitějším aspektem pauzy je to, že nám poskytne prostor na to urovnat si, co je pro nás v životě skutečně důležité. A díky tomu nám pomůže se zbavit rušivých návyků, které tříštily náš čas a rozbíjely naši pozornost. Místo toho se můžeme soustředit na online aktivity, které nám přináší nějaké výhod, pomáhají nám se rozvíjet a posouvat se dál. Nejlepším výsledkem je implementovat naše nové návyky v každodenním životě v dlouhodobém měřítku. Digitální minimalismus není o smazání všech aplikací, které máme v telefonu. Nebo o tom, že vyhodíme všechna digitální zařízení z okna. Je mnohem více o tom, že převezmeme kontrolu nad svým časem a zorganizujeme si priority.  

Jako součást své studie jsem v rámci vysokoškolského kurzu provedla výzkum – skupinku osmi lidí jsem pozorovala během sedmidenního digitálního detoxu. Všichni účastníci mi potvrdili, že na začátku pro ně bylo těžké na technologie nemyslet, v konci svého detoxu ale cítili mnoho osobní svobody. Ve výsledku to pro ně znamenalo lepší náladu a větší sebevědomí. Dovedli si lépe organizovat čas a zpozorovali, že mají více energie. Zjistili, že bez sociálních médií mohou existovat poměrně snadno a že je jednoduché si najít jinou zábavu. Detox jim velmi pomohl se soustředěním. Telefon jim neustále neservíroval notifikace ze sociálních sítí a nesváděl je, aby neustále kontrolovali, co se děje. Ačkoliv týdenní pauza nezměnila jejich přístup zcela radikálně, pomohla jim uvědomit si, že se celý život neodehrává na obrazovce. A že je občas dobré být prostě odpojený.

Ti, kteří se zajímají o odpojení od technologií se supervizí, si mohou zkusit digitální detox pod vedením profesionála. Co je jeho cílem? Účastníci odloží na nějaký čas své technologie a snaží se přehodnotit svůj vztah k nim, aby si zformovali životaschopnější přístup ke své náplni dne bez digitálního rozptýlení. Takový postup by jim měl pomoci, aby znovu nalezli sami sebe a zjistili, že být na chvíli odpojený je v pořádku. Možná získají nové perspektivy a úhel pohledu a aplikují do svých každodenních životů nějaké nové aktivity.

Minimalismus by měl být podle designerů z Center for human technology integrovaný v designu samotných aplikací. Říká se tomu na člověka orientovaný etický design. Cílem takového přístupu je to, aby podstatou aplikací a digitálních zařízení nebylo udržet uživatele co nejdéle u obrazovky, ale zefektivnit jeho život. Ve stanovisku na svých stránkách designéři z této instituce říkají: Ekonomika extraktivní pozornosti narušuje sdílenou podstatu naší společnosti. Firmy, které stojí za vznikem sociálních médií a mobilních technologií naše životy jistě nesmírně obohatily.  Ale i při nejlepších úmyslech jsou pod silným tlakem, aby soutěžily o pozornost a vytvářeli neviditelné škody. Neustále čelíme bitvě o pozornost, společenskému srovnávání a šikaně. Digitální zařízení zabírají v našem životě více a více místa a způsobují digitální závislosti. Oddělit fikci od skutečnosti je těžší než kdy dřív a společenský systém postavený na lajcích a sdíleních upřednostňuje povrchnost nad hloubkou.

Jaké přístupy vědci doporučují, abychom více soustředit na náš offline svět? Zde nabízí seznam:

  • Nastavte si na smartphonu obrazovku do odstínů šedé, aby pro vás byl méně atraktivní. 
  • Ukliďte si na obrazovce – schovejte aplikace, které nevyužijete při denním fungování.
  • Vyberte si ve dni časový úsek, kdy budete offline a dodržujte ho. 
  • Když něco nevíte, nejdříve se zamyslete, než to začnete googlit. Nezapomínejte, že váš mozek je ten nejlepší vyhledávač.
  • Pokud je vám špatně, jděte k doktorovi a negooglete si své příznaky. Výhoda: vaše šance na přežití se násobně zvýší (po třech kliknutích většinou zjistíme, že příznaky vedou nevyhnutelně k smrti).

Existuje také jeden trochu ironický koncept, který nám může pomoct udržet se od technologií dál: smartphone pro lidi, kteří chtějí být méně závislí na telefonu, tzv. NoPhone. Jedná se o alternativu k neustálému kontaktu se smartphonem, maketu bez baterie, obrazovky nebo možnosti wifi připojení. Stojí jen 12 dollarů a je dostupný na těchto webových stránkách nebo na Amazonu. Pro příznivce méně radikálních řešení tu je třeba aplikace Nothing app, kde nenajdeme… nic! Po načtení aplikace se objeví pouze bílá obrazovka.

Zcela se vyhnout novým technologickým zařízením není nejlepší řešení, možná jen stojí za to hledat způsob, jak na nich být méně závislý. Můžeme začít tím, že zkusíme na něco přijít bez toho, abychom se podívali na internet. Nejde ale jen o jedince. Spolu s vlastní snahou také musíme vyvíjet tlak na technologické společnosti, aby do svých aplikací zaváděli co nejméně adiktivní designové prvky.   

Autor: Anežka Studničková

Zdroje:

BOLTER, Jay David. The Digital Plenitude: The Decline of Elite Culture and the Rise of New Media, The MIT Press 2019. ISBN-13: 978-0262039734. 

OTTO, Daniela. Digital Detox: Wie Sie entspannt mit Handy &Co. leben. Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 2016. ISBN: 978-3-662-48966-6.

NEWPORT, Cal. Digital Minimalism: Choosing a Focused Life in a Noisy World, Portfolio/Penguin New York 2019. ISBN-10: 0525536515.