Je to velký předěl. Telefon připojený na internet v ruce malého dítěte skýtá spoustu nástrah a nebezpečí. Nemám přesnou odpověď na to, kdy je nejlepší k tomuhle kroku přistoupit. Čím později, tím lépe. Lepší otázka by byla, jak to udělat dobře. Dítě by každopádně mělo vědět, jak s telefonem zacházet bezpečně a vy, jako rodiče byste měli mít vždy možnost zásáhnout.
Zde je smlouva, kterou můžete dítěti s telefonem předat, nebo jí zkrátka použít ke společné diskuzi o věcech, ze kterých máte u technologií obavy. Upravte si jí upravit podle svého. Věřím, že než samotná kontrola nebo rodičovské zámky a nastavení, je účinnější upřímná diskuze a vzájemná důvěra. Důvěra zejména v tom smyslu, že se děti nebudou bát vám svěřit s tím, co na webu našli, nebo jaký bolestivý komentář se o nich na sociální síti objevil.
- Je to můj telefon. Zapůjčuji ti ho pod následujícími podmínkami.
- Vždy budu znát heslo.
- Když zvoní, odpověz. Je to telefon. Řekni ahoj, pamatuj na své vychování. V žádném případě neignoruj vyzvánění, pokud bude na obrazovce “Máma” nebo “Táta”. Nikdy.
- Předej telefon jednomu z rodičů v 19:30 ve všední den a v 21:00 o víkendu. Celou noc bude telefon vypnutý.
- Neber telefon do školní třídy. S lidmi, se kterými si píšeš, si povídej doopravdy. Je to životní dovednost, která se ti bude hodit.
- Pokud spadne do záchodu, rozbije se nebo prostě zmizí, odpovídáš za náklady na opravu nebo nákup nového telefonu. Posekej trávník, najdi si brigádu, uspoř narozeninové peníze. Stane se to, měl/a bys být připraven/a.
- Nikdy nepoužívej tuto technologii k lhaní, nebo klamání jiné lidské bytosti. Nezapojuj se do diskuzí, které jsou škodlivé pro ostatní. Buď dobrým kamarádem/kamarádkou.
Nekomentuj, neposílej ani neříkej přes telefon nic, co bys dané osobě neřekl/a z očí do očí. - Nevyhledávej a neposílej nic, co bys neřekl/a nahlas nebo neukázal/a před vlastními rodiči. Cenzuruj sám sebe.
- Nedůvěřuj. Buď v kontaktu pouze s lidmi, se kterými jsi se setkal/a. Neposílej text nebo fotky nikomu, koho neznáš.
- Prověřuj. Vždy si z více zdrojů ověřuj, co čteš. Obsah na webu je tvořen lidmi a ti se často mýlí.
- Neposílej fotografie svých intimních partií. Nesměj se. Jednoho dne budeš v pokušení to udělat i přes tvou vysokou míru inteligence. Je to riskantní a může to zničit tvůj dospívající, vysokoškolský nebo dospělý život. Nikdy to není dobrý nápad. Cyberspace je obrovský a silnější než ty. Je těžké takové věci smazat – včetně vlastní špatné pověsti.
- Nefoť a netoč miliony obrázků a videí. Prožívej to. Takové vzpomínky ti zůstanou opravdu navždy.
- Na veřejnosti vypni telefon, nebo ho ztiš. Zejména v restauraci, v divadle, kině nebo při rozhovoru s jinou lidskou bytostí. Jsi slušný člověk, nedovol nějakému smartphonu, aby to změnil.
- Pokud čekáš na zastávce, ve frontě, sedíš v autě, odolej pokušení se zabavit telefonem. Nauč se být sám/sama se sebou a svými myšlenkami, uvidíš, že se příjemně překvapíš.
- Hraj i chytré hry, které tě nutí přemýšlet.
- Koukni nahoru. Podívej se na svět, který je kolem tebe, poslouchej přírodu. Jdi na procházku.
- Pokud to nebude fungovat, vezmu si telefon a v klidu si o tom popovídáme. Začneme znovu. Všichni se pořád učíme, jsme v tom společně.