On-line svět – kompas pro ty nejmenší. Aneb jak dětem představit internet.

Pokud se vaše dítě začíná pohybovat v on-line světě více samo, např. má vlastní chytrý telefon, nebo vyhledává samo obsah na YouTube a dalších platformách, vybavte ho základní výbavou pro to, aby se tam mohlo pohybovat zdravě a bezpečně. Internet je DOSLOVA úplně novým světem, do kterého děti vstupují a nemáme nad ním takovou kontrolu, jako nad pískovištěm na hřišti dosud.

Je to svět, kde je spousta zábavy, kamarádů, ale i cizích lidí a míst, kterým je lepší se vyhnout. Předejte dětem mapu a kompas k tomuto světu:

Internet je úžasné místo pro vzdělávání, chytré hry a videa. Je jen potřeba je umět najít.

Hledejte s dětmi hodnotný obsah, pravidelně se k němu vracejte.


Můžeme mluvit s kamarády odkudkoliv z celého světa, můžeme si společně hrát a bavit. Můsíme si ale také dávat pozor na to, co říkáme. Někdy můžeme říct něco nepříjemného, ale skrz obrazovku nemusíme vidět, že to kamaráda rozesmutnělo.

Nastavujte dětem zrcadlo – zpětnou vazbu, kterou by v reálném světě dostali od duhých přímo, ale přes obrazovku nemusí být viditelné. Jak se asi druhý cítí, pokud mu napíšu něco nehezkého, jak mohu říct něco hezkého z očí do očí, i když je to přes zprávu a smajlíka jednodušší apod.

Ne všichni kamarádi jsou opravdovými kamarády, skrz zprávy na obrazovce nevidíme, že to je třeba nějaký dospělák, co to s námi nemyslí dobře.

Vysvětlete dětem, že schovat se za personu malého kamaráda, či kamarádky je na internetu velice jednoduché. Že právě tam obzvlášť je třeba si hlídat s kým a o čem si povídáme.

V on-line světě jsou místa, kam by děti neměly chodit – jsou tam věci, které je mohou vystrašit, nebo zkrátka na ně nejsou připravené. V reálném světě by tam byla závora, nebo hlídač, co nás tam nepustí. Nic takového na internetu není. Je potřeba vědět, jak taková místa poznat a jak se jim vyhnout.

Vysvětlete dětem, jaký obsah není pro ně a kde zpozornět. Také to, že výstraha typu „tento weeb je přístupný pouze osobám nad 18 let“ tam není jen proto, aby se jednoduše odklikla a proč. Dejte dětem strategie, jak se chovat, pokud na něco nevhodného narazí. Mluvte i s těmi nejmenšími jednoduchým jazykem o tak složitých věcech, jako je reklama, násilí nebo pornografie – návod zde.

V on-line světě se někdy můžeme cítit jako v obrovském hračkářství plném zvuků, skvělých věcí a zábavy. Někdy je těžké odejít. Když odejdeme, můžeme se cítit unavení a bez nápadů na jednoduchou hru s jednou hračkou nebo jen tak v přírodě. Hledejme co nejvíc způsobů, jak se zabavit bez internetu.

Učte dítě balancovat pobyt v on-line světě s valitními aktivitami off-line. Nechávejte je občas se nudit, aby měly možnost přijít na to, co je opravdu baví.


Seznam nutné výbavy pro on-line svět:

  1. Mapa online světa,
  2. Znalost nebezpečných zákoutí a jak se jim vyhnout,
  3. Znalost míst s hodnotným a bezpečným obsahem,
  4. Dovednosti, jak se bezpečně v on-line světě pohybovat,
  5. Dovednosti, jak se bezpečně v on-line seznamovat a komunikovat