Mediální rovnováha: 5 tipů, jak ji ve svém životě nalézt

Od telefonů a tabletů po streamování filmů a poslouchání YouTube jsou technologie a média všude kolem nás. Děti je milují, protože je tak snadné se k nim dostat a nabízejí tolik zábavy a zajímavých věcí. Pro rodiče a učitele jsou také nepostradatelné, protože se děti mohou učit dokonce i na cestě (a při vaření večeře). 

Je však snadné to přehánět a stát se závislým. Telefon nás nepřestává upozorňovat na nové zprávy a další epizoda seriálu se přehrává automaticky a my jsme tak technologiím vystavováni častěji a častěji.

Alespoň doma bychom měli udržovat kontrolu my a používat zde média a technologie zdravě. Podívejte se na těchto 5 tipů, co vám možná pomohou:

  1. Domluvte se doma na časech a místech, kam technologie nepatří.
    Pomozte dětem přestat s nutkavým používáním technologií tím, že omezíte čas na obrazovce například v ložnici, během studia nebo u večeře.
  2. Zkuste rodičovskou kontrolu.
    Stanovte si časové limity a také obsahy, které vaše děti konzumují. Společně s dětmi si popovídejte o tom, kolik času by ony potřebovaly strávit s obrazovkou. Sami používejte i funkce rodičovské kontroly, jako je filtrování obsahu, nastavení ochrany soukromí a časové limity nabízené aplikacemi a platformami. Vyberte si tu nejvhodnější pro vás například Google Family Link nebo rozšíření vašich běžně využívaných antivirových programů.
  3. Stanovte jasná pravidla pro rodinu.
    Společně se rozhodněte, jaký druh médií a technologií je u vás doma v pořádku – a kdy je v pořádku je použít. Rodinný mediální plán můžete společně sepsat a vystavit na lednici, ať jej máte neustále na očích. Nezapomínejte na to, že by měl platit také pro vás rodiče.
  4. Sledujte a hrajte společně.
    Vybírejte si kvalitní média vhodná pro věk vašich dětí. Inspirujte se a sledujte doporučení odborníků. U her si ověřte, zda jsou vhodné pro danou věkovou kategorii.
  5. Pomozte dětem identifikovat zdravé chování.
    Povídejte si s dětmi o tom, jak se cítí. Popisujte emoce, které cítí v těle, ale také, jak se cítí „v hlavě“. Procvičujte si mluvení o pocitech, není to něco, co bychom uměli od narození. Všímejte si s dětmi, co některé technologie dělají s naším tělem – cítíme se napjatí, zvedne se nám tlak, začneme se potit a to v reakci na používání technologií.

Zdroj: www.commonsensemedia.org, vznik materiálu byl podpořen Nadací O2 – Chytrá škola