Jsem rodič

Televize a děti do tří let

V některých rodinách hraje televize centrální roli, v jiných naprosto žádnou. Ve všech rodinách se však dříve nebo později začne řešit otázka dětských pořadů a toho, na co, kdy, jak dlouho a zda-li vůbec, by se dítě mělo na televizi dívat.

Dotykové aplikace pro nejmenší – kdy, jak a proč?

Vývoj nových mobilních aplikací pro děti je dnes tak rychlý, že na něj odborníci nestačí reagovat. Neexistuje žádná kontrola softwaru, který sám sebe označuje za vzdělávací. Jak si v tomto chaosu jako rodič poradit?

5 vědeckých studií, které byste měli znát předtím, než dětem představíte tablet

Média i vědecká komunita dnes stále častěji hovoří o problémech, které může přinášet používání dotykových obrazovek u těch nejmenších. Protože tyto technologie se do rodin rozšířily poměrně nedávno, je výzkum dopadů na dětský vývoj stále ještě v plenkách. Co jsou nejdůležitější závěry?

Digitální závislost a jak z ní ven

Dle statistických údajů z roku 2017 se ukazuje, že průměrný Čech kontroluje svoje mobilní zařízení až 50x denně. V zahraničí je toto číslo ještě řádově vyšší, například v Americe dle výzkumu společnosti T- mobile kontrolují respondenti svoje mobilní zařízení průměrně až 200x za den. Jistě to neznamená, že jsme všichni na mobilních zařízeních závislí, ale důvod k ostražitosti to být může.

Dodržují školáci odborná doporučení o zdravém způsobu života? A jak tyto fenomény ovlivňují jejich kognitivní vývoj?

Kanadská 24-hodinová pohybová doporučení k zajištění dobrého kognitivního vývoje u dětí: doporučení každodenních 9 až 11 hodin spánku, alespoň jedné hodiny fyzické aktivity a maximálně dvou hodin strávených u obrazovky pro účely zábavy, nebo “odpočinku” (tzv. rekreační čas).Dodržují jej děti? A proč je to důležité v době digitální…

Technologie a děti: 10 nejčastějších mýtů

Dá se věřit mainstreamovým médiím a maminkám z pískoviště? Podívejte se, co na to říkají aktuální vědecké studie.