Příliš binge watching? Aneb jak na „závislost“ na seriálech.

Binge watching, aneb koukání na mnoho dílů seriálu v kuse, se pro mnoho z nás stalo problémem s velkým P. Seriály dnes tvoří lidé, kteří moc dobře vědí, jak přitáhnout naši pozornost a přimět nás k tomu, abysme klikali na play dlouho do noci, nebo celý víkend.

Když už se nedíváme, můžeme na daný seriál myslet téměř neustále a někteří lidé si mohou docela jednoduše okolo nich vytvořit tzv. problematické návyky. Ve chvíli, kdy koukáme na seriály zejména proto, abychom zapomněli na šedou realitu každodenního života, nudu, problémy a stres, může být cesta k přílišnému sledování vcelku rychlá. Slovo závislost je v nadpise v uvozovkách, protože klinicky se opravdu o závislost nejedná. Na druhou stranu může být téměř nadlidský úkol s přitažlivými seriály přestat.  

Pojďme se podívat na některé z možností, jak s bindge watchingem přestat:

1. Spočítejte si to

Opravdu otevřete oči a spočítejte si, kolik hodin jste za poslední týden, či měsíc strávili sledováním seriálů. Kolik týdnů, nebo dokonce měsíců života jste tímto zlozvykem za poslední rok ztratili? 

2. Sledujte motivaci a zvyky

Co vás ke sledování vede? Když se vám něco nedaří? Nebo když se nudíte? Nebo když se cítíte smutně? Stalo se to neodlučitelnou součástí večerní či víkendové rutiny? Pracovat na změně můžete až po tom, kdy máte jasno v tom, co je vaší slabinou. 

3. Podívejte se do budoucnosti

Vyčleňte si hodinu, sedněte si s tužkou a papírem a zamyslete se nad vlastní budoucností. O čem by měl váš život být? Čeho chcete ve svém životě dosáhnout? Co vás opravdu baví? Jaké cíle a sny máte? 

Tohle jsou věci, které seriály z vašeho života vytěsňují. Seriály nás také překrmují obrazy a ideály z životů jiných lidí, můžeme ztratit pouto se sny a ideály, které jsou opravdu naše.

4. Nestačí jen přestat

Když chceme skončit s jakýmkoliv zlozvykem, musíme (alespoň na začátku) vždy najít něco, co budeme dělat místo něj. Nenechte se zaskočit a mějte připravený plán aktivit, který může sledování nahradit a můe vám přinášet hodnotné zážitky a naplnění. Zde je několik návrhů:

  • číst knihu
  • psát si deník
  • jít spát o hodinu dříve
  • zavolat kamarádce/ovi nebo příbuzným
  • oživit spící koníček
  • jít na výlet 
  • najít si skupinu lidí, která se věnuje vašemu koníčku
  • začít psát blog 
  • naučit se meditovat
  • přestavět nábytek v bytě, změnit výzdobu
  • věnovat se fotografování, malování, tvůrčímu psaní nebo nějakému jinému kreativnímu koníčku

5. Sportujte

Pokud ještě nesportujete, určitě začněte. Proč? Vzhledem k tomu, že několik výzkumných studií ukázalo, že pokud lidé začnou pravidelně cvičit, zlepší se i zbývající oblasti jejich života – mimo jiné méně kouří, lépe jí, mají nižší potřebu kofeinu a méně sledují televizi. Kelly McGonigal ve své knize The Willpower Instinct nazývá cvičení „zázračnou drogou, kterou objevili vědci v oboru sebeovládání“. Charles Duhigg ve své knize Síla zvyku jej zase označuje za „základní kámen proměny jakéhokoliv zvyku, který spouští rozsáhlé změny v našem životě.“

Radikální nebo postupný přístup

První, vcelku radikální, ale zato efektivní, cestou je naprostá „abstinence“. Pokud to dokážete, jděte určitě do toho. Žádné Netflix, HBO, Amazon Prime Video předplatné, prostě nic. Pokud je to příliš náročné, můžete „postupně odvykat“ po dobu 2–3 měsíců. Během této doby začněte s vytvářením plnohodnotnějšího života, který dává seriálům menší prostor.