Řada mých přátel přestala chodit na Facebook a někteří si svůj účet u něj dokonce zrušili. Přemýšlela jsem, jestli je to projev jejich „digitálního detoxu“, a nebo je používání Facebooku jednoduše přestalo bavit. Když jsem se ale zamyslela nad tím, kolik času mi sociální sítě denně berou a jak často beru telefon do ruky (cca 40x denně), byla jsem ze svého zjištění docela překvapená a rozhodla jsem se na digitální detox neboli digitální „půst“ podívat zblízka. V poslední době se jedná o narůstající problém týkající se nás dospělích, tak i našich dětí, proto jsem pro vás shrnula několik tipů, jak zjistit, zda náhodou problém už nemáte a pokud máte, tak jak z něho ven. Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit.
Dle statistických údajů z roku 2017 se ukazuje, že průměrný Čech kontroluje svoje mobilní zařízení až 50x denně. V zahraničí je toto číslo ještě řádově vyšší, například v Americe dle výzkumu společnosti T- mobile kontrolují respondenti svoje mobilní zařízení průměrně až 200x za den. Průměrný čas strávený na sociálních sítích stále roste v České republice vzrostl na 149 minut denně, s tím, že zde bylo letos na jaře také uý 7,77 milionu uživatelů internetu starších 10 – ti let (Netmonitor). Jistě to neznamená, že jsme všichni na mobilních zařízeních závislí, ale důvod k ostražitosti to být může.
A jak jste na tom vy?
Asi je vám jasné, že většina osob, u kterých existuje riziko digitální závislosti, svůj telefon či tablet nekontroluje pouze kvůli volání a příchozí SMSce, ale zejména kvůli novým statusům na sociálních sítích, reakcím na své příspěvky a všemožným aktualizacím aplikací a aktivitě případných her, které zrovna hrají. Nemusí to být zrovna špatně, ale když má daný člověk pocit, že už přechází určitou mez, co se týče důležitosti digitálních technologií (mobilu, tabletu, počítače) v jeho životě, měl by se zamyslet nad tím, jestli by nestálo za to, svoji činnost ve virtuálním světě omezit. Takzvaný digitální detox neboli digitální půst mu v tom pomůže. Představuje jednoduchá pravidla, jak se zbavit závislosti, a tím mimoděk také získat lepší pocit ze svého života, zbavit se stresu a úzkostí a zvýšit svoji pozornost.
Digitální detox: Začínáme!
Nejdříve je dobré zjistit, jak často se svým mobilem interagujete. Na to vám pomůžou jednoduché aplikace, které umí analyzovat, jakým způsobem se svým telefonem pracujete a kolik času s ním trávíte. Pro analýzu vlastního chování ve vztahu k telefonu vyzkoušejte aplikace QualityTime – My Digital Diet (OS Android) nebo Checky – Phone Habit Tracker (OS Android, iOS). Zaznamenají, kdy otevíráte obrazovku a po jaké době se obrazovka vypne. Aplikace QualityTime také zjistí, kolik času za den strávíte s jednotlivými aplikacemi. Vaše denní i týdenní výstupy vám ukáže v přehledné jednoduché grafice, která je ale velmi vypovídající. Navíc aplikace Checky funguje offline, což je její velké plus.
Pokud se ukáže, že hned po probuzení saháte po telefonu, kontrolujete jej 100 x denně a trávíte hodiny na sociálních sítích, pak začněte opravdu přemýšlet o digitálním detoxu.
Mezi oblíbené rady dle digitální detoxikace patří:
- přestaňte používat telefon u jídla, ať už jíte sami nebo společně s někým dalším. Pokud vám vadí, že ostatní telefon používají, domluvte se s nimi, že telefony odložíte všichni.
- zásadně nepoužívejte telefon při setkání s přáteli.
- nedívejte se na telefon během sledování reklamy v televizi, v dopravních zácpách, při čekání na semaforu.
- přestaňte používat telefon před spaním. Zaveďte si konkrétní čas, po kterém už telefon do ruky neberete ani vy, ani vaši spolubydlící. Světlo z telefonu totiž také zpomaluje tvorbu melatoninu, hormonu, který vám pomáhá usnout.
- zkuste odložit telefon alespoň na hodinu poté, co jste zveřejnili příspěvek na sociálních sítích.
- zkuste jednou za tři měsíce udělat opravdu ostrý digitální půst a odpojte se v osobní i pracovní oblasti. Pokud je to pro vás těžké, domluvte se na tom s někým, kdo do toho půjde s vámi a vzájemně se podporujte. Pro začátek zkuste využít například aplikace Freedom (iOS) nebo Offtime (iOS/Android), které vám vypnou na vámi vybraný čas aktualizace z webových stránek typu Twitteru, Facebooku nebo Instagramu. To vám pomůže přestat nutkavě myslet na to, že byste měli zkontrolovat aktuální příspěvky a pomůže vám snížit čas trávený s telefonem v ruce.
S digitálním detoxem vám kupodivu mohou pomoci i mobilní aplikace, a to takové, které vám pomáhají zaměřit se na „prosté bytí v přítomnosti“. Na jedné straně nás jistě řada aplikací odvádí od toho, co se právě děje kolem nás, na straně druhé nám řada aplikací může pomoci bytí v přítomnosti trénovat a po digitálním detoxu podpořit některé zvyky, které nám pomohou všímat si sebe a svého okolí. Dané aplikace si představíme v dalším čísle Pražské evvoluce.
Jak poradit svým dětem, když se vám zdá, že už to trochu přehánějí?
Digitální detox u dětí má podobná pravidla, zde jsou:
1. 72-hodinový digitální detox
V průběhu tří dnů zabavte své dítě jinými aktivitami, snažte se, aby s technologiemi nejlépe vůbec nepřicházelo do styku (tedy i vy byste se mu neměli ukazovat s mobilem při čtení zpráv nebo brouzdání na internetu).
Pokud se jedná o opravdovou závislost, dítě může projevovat abstinenční příznaky: přetrvávající napjetí a rozrušení, úzkost a hněv, deprese, podrážděnost, neklid a smutek. V případě, že takové reakce u dítěte pozorujete, neváhejte vyhledat pomoc dětského psychologa. Tři dny byly při různých výzkumech potvrzeny jako dostatečná doba pro regeneraci, jež vám poskytne prostor pro nastavení zdravějšího způsobu využívání technologií.
2. Dohoda
Domluvte se s dítětem na jasných pravidlech, která bude respektovat celá rodina. Je více než žádoucí, když se dítě bude podílet na tvorbě pravidel stejnou měrou jako vy. Vysvětlete mu proč je to důležité, co od něj očekáváte a zjistěte, jaké jsou jeho návrhy.
3. Kontrola času
Zajistěte, aby děti netrávily čas s digitálními technologiemi neomezeně. Schopnost soustředění roste s věkem, obecně každý rok u batolete znamená pět minut soustředění navíc, tedy tříleté dítě by mělo strávit maximálně 15 minut hraním na telefonu nebo tabletu.
4. Podílejte se na výběru aplikací a programů
Inspiraci můžete čerpat třeba zde:hrajemesichytre.cz
5. Čas strávený u obrazovky mnohonásobně vyvažte kreativními aktivitami a hrou v přírodě
Obecně technologie a interaktivní aplikace ovlivňují některé aspekty fyzického vývoje. Strnulá šíje a málo pohybu jsou problémem častým, ale ne jediným. Děti nejsou navíc tolik motivovány rozvíjet jemnou (stříhat, kreslit, a rozvíjet) stejně tak i hrubou motoriku.
6. Ne před spaním
Čas strávený před obrazovkou hluboce ovlivňuje kvalitu spánku a schopnost snění. Dítě by nemělo před obrazovkou trávit delší čas až 90 minut před usnutím.